Mieszkanie za remont z urzędu miasta. Na czym to polega? (2023)

Mieszkanie do remontu z urzędu miasta to program, który pozwala wynająć lokal komunalny za niski czynsz – jednym z warunków jest wyremontowanie nieruchomości. Kto może się ubiegać o przydział mieszkania za remont? Gdzie złożyć wniosek? Dowiedz się więcej!

Informacje zawarte w tekście:

Mieszkanie od miasta do remontu. Co to za inicjatywa?

Mieszkanie socjalne do remontu. Co musimy wiedzieć?

Jak dostać mieszkanie do remontu? Gdzie złożyć wniosek?

W którym mieście szukać mieszkania w zamian za remont?

(Video) Jak uzyskać mieszkanie komunalne? || MaszPrawo.org

Mieszkanie w zamian za remont – podsumowanie

Osoby, których nie stać na zakup własnego mieszkania, a ich zarobki pozwalają co najwyżej na zaciągnięcie chwilówki, mogą skorzystać z alternatyw przygotowanych przez rząd i samorządy. Trudna sytuacja mieszkaniowa stanowi duży problem dla mieszkańców różnych regionów naszego kraju. Mieszkanie do remontu od miasta to jedna z propozycji stworzonych między innymi dla osób bez zdolności kredytowej.Jakie warunki trzeba spełnić, żeby wynająć mieszkanie za remont?

Mieszkanie od miasta do remontu. Co to za inicjatywa?

Mieszkanie od miasta do remontu to ogólnopolska akcja prowadzona przez samorządy, która pozwala na wynajęcie lokalu mieszkalnego za bardzo niską opłatę miesięczną. Osoba wynajmująca zobowiązuje się do przeprowadzenia w mieszkaniu prac remontowych. W programie bierze udział wiele gmin w naszym kraju, często w regionach, w których mieszkań komunalnych do remontu jest niewiele, są bardzo zaniedbane, wymagają modernizacji, a gminy nie mają środków na ich odnowienie.

Z drugiej strony w gminach tych jest wiele osób oczekujących na przydział mieszkaniowy, a od złożenia wniosku do otrzymania lokalu mija nawet kilka lat. Mieszkanie za remont 2022 to inicjatywa, która rozwiązuje problemy nie tylko mieszkańców, ale i samorządów.

Czy mieszkania do remontu otrzymuje się za darmo?

Czy można otrzymać mieszkanie za darmo do remontu? Osoba, która chce starać się o przyznanie lokalu na wynajem, powinna dysponować środkami na jego remont. Ze względu na to, że każda gmina samodzielnie ustala warunki, jakie trzeba spełnić, żeby otrzymać lokal, kryteria są różne.

Oprócz tego trzeba spełnić kryterium dochodowe (w przeliczeniu na jednego członka rodziny). Przykładowo: w przypadku jednoosobowego gospodarstwa dochód w przedziale 1800-3000 zł, a wieloosobowego 1200-1800 zł.

Osoba starająca się o mieszkanie do remontu nie może posiadać na własność innej nieruchomości, a także mieć zaległości z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu.

Mieszkanie socjalne do remontu. Co musimy wiedzieć?

Czy możliwe jest otrzymanie mieszkania socjalnego do remontu? Okazuje się, że program dotyczy głównie mieszkań komunalnych. Czym różnią się od siebie oba rodzaje lokali? Mieszkanie komunalne jest przyznawane osobom, które mają dochód, jednak jest on zbyt niski, żeby otrzymać kredyt hipoteczny. Niska zdolność kredytowa, brak wkładu własnego – to powoduje, że marzenie o czterech kątach jest trudne do spełnienia.

Mieszkania komunalne są też przyznawane ze względu na kryterium metrażowe – jeśli wieloosobowa rodzina mieszka w kawalerce, to ma duże szanse na otrzymanie lokalu.

(Video) REMONT 3-POK. MIESZKANIA ZA 42.000 zł #015

Z kolei mieszkanie socjalne jest przeznaczone dla osób najuboższych – bezrobotnych, bezdomnych lub znajdujących się w fatalnej sytuacji materialnej. W ramach programu mieszkanie z urzędu miasta do remontu można otrzymać lokal komunalny – jak wspomnieliśmy, osoba starająca się o przydział musi mieć dochód, który pozwoli na płacenie czynszu, a także wkład na remont.

Mieszkania komunalne do remontu. Czy możliwe jest dofinansowanie?

Mieszkanie komunalne za remont można otrzymać ze specjalną dotacją na wykonanie prac modernizacyjnych w lokalu. Przykładowo w Szczecinie przeznaczono nawet 40 tys. zł na remont mieszkania komunalnego, które nie posiada łazienki oraz ogrzewania gazowego. Środki można wykorzystać między innymi na wykonanie łazienki, WC lub łazienki z WC, zmianę sposobu ogrzewania na gazowe, elektryczne lub z sieci miejskiej.

Dokładna kwota dotacji jest ustalana przez poszczególne samorządy. Dofinansowanie na remont mieszkania komunalnego nie jest dostępne we wszystkich gminach – wiele z nich nie ma w budżecie takich środków. W takiej sytuacji mieszkania komunalne do remontu trzeba sfinansować z własnej kieszeni. Można również zaciągnąć pożyczkę na remont.

Remont mieszkania komunalnego a zwrot poniesionych kosztów

Wiele samorządów w Polsce podejmuje uchwały „remont mieszkania komunalnego a zwrot kosztów”. Dotyczą one lokali wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego danej gminy, jednak z reguły chodzi o mieszkania otrzymywane w standardowej procedurze, a nie za remont.

W przypadku mieszkań wynajmowanych za remontzwrot części kosztów jest możliwy np. w formie bonifikaty w czynszu. Jednocześnie kwestię zwrotu kosztów reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o prawach lokatorów, w której możemy przeczytać, że jeżeli najemca w okresie najmu dokonał wymiany niektórych elementów tego wyposażenia, przysługuje mu zwrot kwoty odpowiadającej różnicy ich wartości między stanem istniejącym w dniu objęcia lokalu oraz w dniu jego opróżnienia. O możliwości otrzymania zwrotu decyduje uchwała rady gminy.

Remont mieszkania komunalnego a nabycie prawa mieszkaniowego

Za remont mieszkania komunalnego przysługuje prawo mieszkaniowe – zgodnie z umową zawieraną z urzędem gminy. Najemca może zatem zajmować dany lokal, a jednocześnie jest zobowiązany do terminowego płacenia czynszu, utrzymywania lokalu we właściwym stanie higieniczno-sanitarnym oraz technicznym. Powinien także dbać o części wspólne budynku, np. klatkę schodową, pomieszczenia gospodarcze czy korytarze.

A co z prawem własności? Czy lokal może przejść na własność najemcy? To także zależy od uchwały rady gminy – wiele samorządów zezwala na wykup lokalunp. po kilku latach najmu.

Jak dostać mieszkanie do remontu? Gdzie złożyć wniosek?

Jak dostać mieszkanie za darmo do remontu? Wniosek o mieszkanie do remontu należy złożyć we właściwej jednostce organizacyjnej gminyodpowiadającej za lokale komunalne znajdujące się w zasobie mieszkaniowym. Warto wcześniej sprawdzić, czy gmina nie udostępnia gotowych formularzy do wypełnienia.

Lokal w ramach programu Mieszkanie w zamian za remont można otrzymać po przedstawieniu dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów określonych przez gminę. Chodzi o wysokość dochodów oraz sytuację mieszkaniową.

To również warto wiedzieć:Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Co oznacza i kiedy wygasa?

(Video) REMONT MIESZKANIA W KAMIENICY- ZARABIAJ NA UDZIAŁACH Daniel Siwiec

W którym mieście szukać mieszkania w zamian za remont?

Coraz więcej gmin w Polsce udostępnia mieszkańcom lokale w zamian za remont. Inicjatywa jest szczególnie popularna na Śląsku, ale podobne programy działają również na Pomorzu czy w Małopolsce. Przyjrzyjmy się dokładnie, w jakich regionach kraju można starać się o mieszkanie komunalne za remont.

Polska centralna

Mieszkanie za remont Warszawa – program jeszcze nie funkcjonuje w stolicy, ale w 2021 r. pojawiła się interpelacja do prezydenta Rafała Trzaskowskiego w sprawie wdrożenia takiej uchwały. Radni postulują, żeby koszty remontu były rozliczone w trakcie najmu, np. postaci zwolnienia z czynszu bądź jego obniżenia przez określony czas.

Mieszkanie w zamian za remont Łódź – program ruszył w 2020 roku i początkowo wytypowano 20 lokali mieszkalnych, które wzięły w nim udział. Wykaz mieszkań za remont w Łodzi 2021 znajduje się na stronie Zarządu Lokali Miejskich. Żeby wziąć udział w programie, nie można przekroczyć kryterium dochodowego (na miesiąc):

 • 2805 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
 • 2255 zł na osobę w przypadku rodzin.

Pomorze Zachodnie

Mieszkanie za remont Szczecin – jak wspomnieliśmy wcześniej, w Szczecinie funkcjonuje dofinansowanie remontu mieszkania, które może osiągnąć nawet 40 tys. zł. Program „Najem za remont” jest dostępny dla osób z dochodami nieprzekraczającymi miesięcznie:

 • 2805 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
 • 2555 zł na osobę w przypadku rodzin.

Wnioski o mieszkanie mogą składać osoby, które nie mają na własność żadnej nieruchomości. Szczegółowa lista lokali znajduje się na stronie internetowej ZBLiK oraz w siedzibie Zarządu. Wykaz obejmuje aktualnie ponad 100 lokali.

Mieszkanie za remont Police – w tym roku rusza kolejna edycja programu skierowanego do osób, które nie mają na własność nieruchomości, ale dysponują określonym dochodem. Wnioski należy składać w kancelarii urzędu miejskiego. Obowiązuje kryterium dochodowe, które nie może przekraczać:

 • 300% najniższej emerytury w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
 • 450% najniższej emerytury dla gospodarstw dwuosobowych,
 • kolejnych 100% najniższej emerytury na każdą dodatkową osobę w rodzinie.

Listę lokali można znaleźć na stronie ZGKiM.

Trójmiasto

Mieszkanie za remont Gdańsk 2021 – program funkcjonuje jako publiczna oferta najmu lokali mieszkalnych w zamian za wykonanie remontu. Najemca za remont otrzyma zwolnienie z wpłaty kaucji oraz płatności za czynsz na okres do 12 miesięcy. Program jest skierowany do osób, które nie zostały umieszczone na liście komunalnej. Wykaz dostępnych mieszkań jest dostępny na stronie Gdańskich Nieruchomości.

Mieszkanie za remont Sopot – w 2021 r. Sopot przeznaczył osiem lokali mieszkalnych do wynajmu w ramach programu. Mieszkania komunalne są dostępne dla gospodarstw z dochodami w przedziale:

 • 2 - 4 tys. zł – jednoosobowych,
 • 1,8 - 3,5 tys. zł – dwuosobowych,
 • 900 - 3,2 tys. zł – trzyosobowych,
 • 810 - 3,3 tys. zł – czteroosobowych i większych.

Formularze są dostępne w Wydziale Lokalowym urzędu miasta oraz na stronie internetowej.

(Video) Ile kosztuje generalny remont mieszkania 54 m2 ? moja wycena.

Śląsk

Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miast w województwie śląskim. Mieszkanie za remont działa m.in. w Siemianowicach, Będzinie czy Tychach. Sprawdźmy, jakie warunki obowiązują w wybranych miastach.

Mieszkanie za remont Katowice – wykaz lokali mieszkalnych do remontu na koszt przyszłego najemcy znajduje się na stronie internetowej UM Katowice. Mieszkanie za remont mogą otrzymać osoby, które spełniają kryteria dochodowe, nie posiadają mieszkania na własność ani długów wynikających z najmu nieruchomości. Dochód nie może przekroczyć:

 • 1876,32 – 5003,52 zł dla gospodarstw jednoosobowych,
 • 1250,88 – 3252,29 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Mieszkanie za remont Jaworzno – lista mieszkań znajduje się na stronie internetowej MZNK w Jaworznie oraz w siedzibie jednostki. Tam również można składać wnioski o przyznanie lokalu. Dochód na członka rodziny nie może przekraczać wysokości:

 • 180% - 400% najniższej emerytury w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
 • 115% - 250% najniższej emerytury dla gospodarstw dwuosobowych.

Mieszkanie za remont Sosnowiec – dochód musi się mieścić w przedziale:

 • 1029,80 zł – 4119,20 zł dla gospodarstw jednoosobowych,
 • 514,90 zł – 2574,50 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Lista mieszkańdo remontu Sosnowiec 2021 znajduje się na stronie MZZL.

Oprócz tego w województwie śląskim funkcjonują programy:

 • mieszkanie za remont Chorzów,
 • mieszkanie za remont Gliwice,
 • mieszkanie za remont Mysłowice.

Dolny Śląsk

Mieszkanie za remont Wrocław – w zasobie mieszkaniowym Wrocławia znajduje się kilkadziesiąt tysięcy mieszkań komunalnych i socjalnych, niestety wiele z nich jest w fatalnym stanie technicznym. Program Mieszkanie za remont jest skierowany do osób z dochodami nieprzekraczającymi miesięcznie:

 • 4378,08 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
 • 3752,64 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Małopolska

Mieszkanie za remont Kraków – żeby skorzystać z najmu lokalu w zamian za remont, należy wziąć udział w specjalnych aukcjach. Mieszkania dostępne w ramach programu mają od 27 do 47 m2 i znajdują się w różnych częściach miasta, np. na Kazimierzu. Koszt przeprowadzonego remontu będzie odliczony od miesięcznego czynszu.

W Małopolsce działają także inne programy:

 • mieszkanie za remont Chrzanów,
 • mieszkanie za remont Tarnów.

Mieszkanie w zamian za remont – podsumowanie

Mieszkanie za remont to alternatywa dla kupna nieruchomości na własność. Gminy w całej Polsce dysponują zasobem mieszkaniowym lokali komunalnych, które są przeznaczone na zaspokajanie potrzeb lokalowych mieszkańców. Z uwagi na to, że wielu samorządów nie stać na modernizację pustostanów, stworzono program mieszkania do remontu z urzędu miasta. Koszty remontu są z reguły odliczane od miesięcznego czynszu.

(Video) Jak zarabiać na nieruchomościach - FLIPMAJSTER Film o FLIPACH

Mieszkania za remont są skierowane do osób, które nie mają nieruchomości na własność oraz spełniają określone wymogi dochodowe. Zarobki nie mogą być zbyt niskie – najemca musi przecież regulować rachunki oraz mieć środki na modernizację lokalu. Mieszkanie do remontu od miasta to sposób na wynajem lokalu za niewielki czynsz.

Na koniec polecamy jeszcze:Podatek od zakupu mieszkania – jaki jest, ile wynosi i kto go płaci?

Videos

1. Jak NIE robić remontu pod flipa? - historia Andrzeja
(Filip Kowarski)
2. Świetny remont w NIEZWYKŁEJ cenie! Czyli jak nie przepłacać
(Dowbusz Property)
3. jak zdobyć mieszkanie bez zdolności kredytowej
(Emil koszty budowy)
4. Jak kupić mieszkanie w starej kamienicy - nagranie webinaru na żywo
(Kuba Karliński)
5. Remont Mieszkania czy Brudny FLIP?!
(Szymon Kaczyński)
6. Jak wygrać mieszkanie na przetargu i pokonać 20 inwestorów po drodze?
(Kuzyni)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Mr. See Jast

Last Updated: 31/05/2023

Views: 6062

Rating: 4.4 / 5 (55 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Mr. See Jast

Birthday: 1999-07-30

Address: 8409 Megan Mountain, New Mathew, MT 44997-8193

Phone: +5023589614038

Job: Chief Executive

Hobby: Leather crafting, Flag Football, Candle making, Flying, Poi, Gunsmithing, Swimming

Introduction: My name is Mr. See Jast, I am a open, jolly, gorgeous, courageous, inexpensive, friendly, homely person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.